Format video zapisa postao je veoma značajan za predstavljanje sadržaja u digitalnoj formi. Mogućnosti predstavljanja sadržaja kroz video formu su zaista velike, a društvene mreže i internet općenito doprinosti tome da se na jednostavan način može plasirati odličan sadržaj kroz video formu.
Prema Ciscovoj studiji, do 2022. godine je 82% svih online sadržaja bilo u video formatu, što jasno pokazuje koliko je važno koristiti ovaj format za prezentaciju medijskog sadržaja.
U petak smo pisali o tome kako video format može biti koristan i za vašu SEO strategiju i samo pozicioniranje na tražilicama.
Piktostory alat za video format
Danas vam predstaljamo veoma zanimljiv i jednostavan alat uz kojeg ćete moći kreirati kratke video zapise.
Nova platforma za uređivanje videa pod nazivom Piktostory dio je iste familije kao što je alat o kojem smo pričali prošle sedmice Piktochart.
On omogućava korisnicima/ama da pretvore dužu formu videozapisa u isječke spremne za dijeljenje na kanalima društvenih medija.
Prije izbacivanja verzije 1.0, publici je lansirana BETA verzija platforme, koja je prvobitno uključivala mogućnosti poput prenošenja video datoteke sa lokalnog računara, Zooma ili Google drivea, uređivanje titlova i pretvaranje prenesenih videozapisa u više isječaka optimiziranih za društvene mreže.
Novopokrenuta verzija Piktostoryja nudi više fleksibilnosti kako bi iskustvo uređivanja videozapisa bilo lakšim nego ikad. Sa ugrađenim videorekorderom sada je moguće snimiti video direktno sa platforme, bez potrebe za učitavanjem sa vanjskih izvora. Novo izdanje također uvodi nove značajke prilagodbe i brendiranja kao što su:
- Promjena svojstava teksta uključujući boju, veličinu i temu fonta, boju pozadine i položaj tekst
- Promjena svojstava videozapisa, uključujući boju pozadine videozapisa, veličinu videozapisa, poziciju videa, kao i dodavanje više opcija omjera slike
- A uskoro uvode i dodavanje vlastitog vodenog žiga u video
S ovim ažuriranjem proizvoda, Piktostory postaje potpuno razvijena platforma koja kreatorima/kama videozapisa olakšava poboljšanje angažmana publike omogućavajući im da bez napora kreiraju i prenamijene svoj video sadržaj u samo nekoliko minuta.
"Naša je vizija učiniti uređivanje videa i prenamjenu video sadržaja dostupnim svima. U današnje vrijeme, video komunikacija je postala norma. Željeli smo to olakšati pružanjem rješenja za uređivanje videa koje bi bilo jednako lako kao i uređivanje tekstualnog dokumenta.” - kaže Ai Ching Goh, izvršna direktorica Piktocharta.
Cijene
Piktostory je moguće koristiti i besplatno sa mogućnošću uređivanja do 30 minuta videa mjesečno, ali sa vodenim žigom Piktotoryja. Pored besplatne verzije, postoje i tri plaćene mogućnosti. Prva je Lite i košta 9 dolara mjesečno i odlična je ukoliko s vremena na vrijeme kreirate video zapise, a uz ovaj plan možete kreirati do 180 minuta mjesečno, sa mogućnošću prilagođavanja vašeg logotipa i bez vodenog žiga. Najpopularniji plan je Pro plan i idealan je za one koji svakodnevno kreiraju video zapise. Košta 29 dolara mjesečno i s njim ćete moći kreirati do 900 minuta video zapisa. Ultimate plan košta 49 dolara mjesečno a uz njega dobijate 2400 minuta kreiranja video zapisa.
Svi planovi uključuju uvoz videozapisa sa Zooma, Google diska ili snimanje pomoću web kamere, neograničeno skladištenje, neograničeno preuzimanje u originalnoj maksimalnoj rezoluciji, te prilagodljive titlove.
Karakteristike i rad u Piktostoryju
Prije samog početka rada u Piktostoryju bit će potrebno da kreirate vaš račun. To ćete jednostavno uraditi u par klikova, povezujući ga sa vašom mail adresom.
Ovo je početni zaslon koji ćete dobiti nakon što se ulogujete.
Kao što možete vidjeti u gornjem dijelu na sredini vam stoji koliko imate minuta. Mi smo kreirali besplatni račun, pa imamo 30 minuta. Kada snimite ili ubacite neki video, moći ćete pratiti koliko vam je preostalo minuta.
Ono što će vjerovatno zanimati mnoge iz naše regije, jeste to što ovaj alat ima mogućnost automatskog titlovanja na preko 60 jezika, uključujući i hrvatski, srpski i makedonski. Nažalost još uvijek nema albanskog jezika, ali vjerujemo da bi mogao biti dostupan u skorije vrijeme.
Kako to izgleda u prvoj sirovoj verziji titlovanja, pogledajte u videu ispod. Kao što možete vidjeti program je poprilično dobro izvukao titlove. Ali naravno, bit će potrebno ponovo proći kroz tekst i dodati interpunkcijske znakove i eventualno ispraviti neke riječi.
Pored transkripta, možete odabrati i različite predloške kako da vam izgleda video, poput gdje da stoje titlovi, naslov i logotip (u besplatnoj verziji vodeni žig Piktostoryja).
Možete također odabrati i stil slova titlova, te dodati intro i outro video.
Možete automatski mijenjati format videa, a ponuđeni formati su 1:1, 16:9, 9:16 i 4:5.
Prilikom eksportovanja možete posebno izbaciti titlove u srt, vtt i txt formatu, kao što možete i cijeli tekst automatski kopirati ukoliko vam treba transkripcija bez minutaže, što može biti odlično ukoliko želite da u tekst ubacite određene citate iz video zapisa.
Ovaj alat još jednom potvrđuje da vam za kreiranje kratkih video priloga za portal ili društvene mreže ne treba mnogo vremena. A vjerujemo da će vas privući i činjenica da uz ovaj alat možete jednostavno kreirati i titlove, koji danas postaju sastavni dio video zapisa.
Pored ovog alata, na našoj stranici možete pronaći i veliki broj drugih alata koji vam mogu biti korisni za obradu i kreiranje video zapisa, a mi smo o njima detaljnije pisali. Neki od njih su Canva, LumaFusion, Headliner, Veed.io.